<<< POPRZEDNI GATUNEK NASTĘPNY GATUNEK >>>
Mydlnica lekarska - Saponaria officinalis L. - ogólny pokrój rośliny (odmiana pełnokwiatowa).

Liście posiadają dobrze widoczne nerwy w liczbie trzech.

Piękne kwiaty o intensywnym zapachu pachną szczególnie intensywnie wieczorem i w nocy wabiąc motyle nocne, które je zapylają.

Mydlnica lekarska - kwiaty odmiany pełnokwiatowej mydlnicy.
GATUNEK:

MYDLNICA LEKARSKA
Saponaria officinalis L.

RODZINA:   CARYOPHYLLACEAE
RZĄD:   CARYOPHYLLALES
OPIS ROŚLINY SIEDLISKA I ROZMIESZCZENIE ZASTOSOWANIE DOSTĘPNE PREPARATY


 
OPIS ROŚLINY:
  Wysokość:   do 60 cm
  Kolor kwiatów:   bladoróżowy, biały
  Trwałość:   bylina
  Okres kwitnienia:   VI - IX
  Opis:    
  Roślina posiada obłą łodygę zgrubiałą w miejscach węzłów. Jajowato - lancetowate, zaostrzone liście posiadają trzy wyraźnie widoczne nerwy. W okresie kwitnienia na szczycie pędów pojawiają się przyjemnie pachnące, bladoróżowe lub białe kwiaty o średnicy 2-3 cm, zabrane w dwuramienne wierzchotki. Kwiaty mydlnicy są zapylane wieczorem i nocą przez motyle nocne zwabione jasną barwą oraz intensywnym zapachem. Owocem jest walcowata jednokomorowa torebka. Licznie produkowane nasiona są czarne pomarszczone, nerkowatego kształtu. Mydlnica rozmnaża się poprzez nasiona a także poprzez rozrost i fragmentację kłącza.
 

powrót do początku strony


 
SIEDLISKO:
  Roślina ta występuje przy drogach, przy rowach nasypach kolejowych, czasem nad brzegami rzek i na podmokłych łąkach. Spotkać ją można również w ogródkach przydomowych - szczególnie ozdobną, pełnokwiatową odmianę tej rośliny.
 
ROZMIESZCZENIE:
  Roślina występująca na terenie całego kraju.
 

powrót do początku strony


 
ZASTOSOWANIE W MEDYCYNIE:
 

Substancje lecznicze:

Surowcem zielarskim jest kłącze mydlnicy (Radix Saponariae).

Zbiór i konserwacja:

Surowiec pozyskuje się zarówno z plantacji jak i z roślin występujących w stanie naturalnym. Zbiór surowca można przeprowadzać wiosną przed okresem kwitnienia jak i jesienią. W przypadku sprzyjającej pogody wykopane wiosną korzenie można suszyć w warunkach naturalnych. W przypadku zbioru przeprowadzonego jesienią najczęściej stosuje się suszenie w suszarniach ogrzewanych. Temperatura w takim wypadku nie powinna przekraczać 40oC. Korzenie przed suszeniem należy starannie oczyścić z ziemi oraz obciąć części nadziemne.
Uprawę prowadzi się z nasion. Zbiór surowca przeprowadza się po 2-3 latach wegetacji. Wyorane korzenie zbiera się, czyści i poddaje suszeniu w suszarniach.
Prawidłowo przygotowany surowiec powinien mieć na zewnątrz brunatnoczerwoną barwę. W przekroju powinien być biały z pomarańczowym rdzeniem.

Skład chemiczny:

Korzeń mydlnicy zawiera saponiny (do 5%), węglowodany, tłuszcze, sole mineralne.

Działanie i zastosowanie:

Substancje zawarte w korzeniu mydlnicy (szczególnie saponiny) pobudzają przemianę materii i czynności wydzielnicze. Surowiec bywa stosowany głównie jako składnik ziołowych leków wykrztuśnych stosowanych przy ostrym i przewlekłym zapaleniu górnych dróg oddechowych. Wchodzi także w skład mieszanek ziołowych stymulujących metabolizm stosowanych w leczeniu schorzeń skórnych związanych z zaburzeniami metabolizmu, miażdżycy tętnic, kamicy nerkowej, chorobach reumatycznych, chorobach wątroby i przewodu pokarmowego.
W większych dawkach działa drażniąco na żołądek i jelita powodując wymioty i inne objawy zatrucia.
 
INNE ZASTOSOWANIA:
 
  • W przemyśle kosmetycznym korzeń mydlnicy jest wykorzystywany jako składnik preparatów do pielęgnacji włosów. Wywar z mydlnicy wzmacnia włosy i leczy takie schorzenia jak łojotok i łupież.
  • W czasach poprzedzających wynalezienie mydła zastępował je korzeń mydlnicy. Potem był zalecany do prania najdelikatniejszych tkanin.
  • W przemyśle cukierniczym mydlnica używana jest do wyrobu chałwy.
  • Roślina ta znalazła zastosowanie jako roślina ozdobna o bardzo przyjemnym zapachu i dekoracyjnych kwiatach. Szczególnie często w ogrodach można spotkać jej pełnokwiatową odmianę.
 

powrót do początku strony


 
DOSTĘPNE PREPARATY ZIOŁOWE:
 
 

powrót do początku strony

<<< POPRZEDNI GATUNEK NASTĘPNY GATUNEK >>>

Copyright Autorzy Internetowego Atlasu Roślin Leczniczych 2000
e-mail: pmad@biology.pl