<<< POPRZEDNI GATUNEK NASTĘPNY GATUNEK >>>
Pięciornik gęsi - Potentilla anserina L. - ogólny pokrój rośliny.

Pierzastodzielne liście często gęsto pokrywają podłoże.
GATUNEK:

PIĘCIORNIK GĘSI
Potentilla anserina L.

RODZINA:   ROSACEAE
RZĄD:   ROSALES
OPIS ROŚLINY SIEDLISKA I ROZMIESZCZENIE ZASTOSOWANIE DOSTĘPNE PREPARATY


 
OPIS ROŚLINY:
  Wysokość:   łodyga ściele się po podłożu osiągając długość 100 cm.
  Kolor kwiatów:   żółty
  Trwałość:   roślina wieloletnia
  Okres kwitnienia:   V - IX
  Opis:    
  Roślina wytwarza długie, płożące się po podłożu rozłogi. Zakorzeniając się dają one początek nowym roślinom. Nieparzystopierzastodzielne liście osiągają długość do 20 cm i tworzą przyziemne rozetki. Liście, zwłaszcza po spodniej stronie, są pokryte srebrzystymi włoskami (dało to początek ludowej nazwie - srebrnik). W okresie kwitnienia roślina wytwarza pojedyncze, żółte, wyrastające na długiej szypułce kwiaty o średnicy około 2 cm. Owocem jest orzeszek.
 

powrót do początku strony


 
SIEDLISKO:
  Roślina ta występuje zwykle w większych skupiskach na podwórzach, pastwiskach, łąkach, przy rowach. Preferuje raczej miejsca wilgotne np. często występuje na pastwiskach gęsich, co dało początek jej nazwie.
 
ROZMIESZCZENIE:
  Roślina pospolita na całym obszarze kraju.
 

powrót do początku strony


 
ZASTOSOWANIE W MEDYCYNIE:
 

Surowiec leczniczy:

Surowcem leczniczym jest ziele pięciornika gęsiego (Herba Anserinae).

Zbiór i konserwacja:

Zbiór przeprowadza się ścinając liście, kwiaty i pędy. Prawidłowo zebrany surowiec nie powinien zawierać korzeni. Zebrane ziele poddaje się suszeniu w warunkach naturalnych, w miejscu zacienionym i przewiewnym lub w suszarni ogrzewanej. W przypadku suszenia prowadzonego w suszarni ogrzewanej temperatura nie powinna przekraczać 45oC.
Prawidłowo przygotowany surowiec powinien po wysuszeniu zachować naturalną barwę (żółte kwiaty, wierzchnia strona liści zielona a spodnia strona - srebrzysta).

Skład chemiczny:

Surowiec zawiera do 10% garbników katechinowych, flawonoidy (pochodne kwercetyny, kemferolu, mirycetyny), saponiny (tormentozyd), związki śluzowe, choliny, sterole, witaminę C.

Działanie i zastosowanie:

Odwary z ziela pięciornika gęsiego dzięki stosunkowo wysokiej zawartości garbników znajdują zastosowanie w lecznictwie jako środek ściągający i przeciwzapalny w leczeniu nieżytu żołądka, jelit oraz biegunek. Substancje zawarte w surowcu wykazują również działanie rozkurczające na mięśnie gładkie, dlatego pięciornik gęsi znalazł też zastosowanie w leczeniu chorób jelit i dróg żółciowych charakteryzujących się stanami skurczowymi i w początkowym stadium kamicy żółciowej. Surowiec jest używany także do leczenia zaburzeń menstruacyjnych. Zawartość substancji gorzkich powoduje, że jest również zalecany jako środek ułatwiający trawienie i poprawiający apetyt.
 
INNE ZASTOSOWANIA:
 
  • Ze względu na dużą zawartość garbników ziele pięciornika gęsiego było uważane za roślinę przydatną w garbarstwie.
 

powrót do początku strony


 
DOSTĘPNE PREPARATY ZIOŁOWE:
 
 

powrót do początku strony

<<< POPRZEDNI GATUNEK NASTĘPNY GATUNEK >>>

Copyright Autorzy Internetowego Atlasu Roślin Leczniczych 2000
e-mail: pmad@biology.pl