<<< POPRZEDNI GATUNEK NASTĘPNY GATUNEK >>>
Miłek wiosenny - Adonis vernalis L. - ogólny pokrój rośliny.

Piękne, pojawiające się wiosną kwiaty są być może przyczyną wyniszczenia tej rośliny w środowisku naturalnym.
GATUNEK:

MIŁEK WIOSENNY
Adonis vernalis L.

RODZINA:   RANUNCULACEAE
RZĄD:   RANUNCULALES
OPIS ROŚLINY SIEDLISKA I ROZMIESZCZENIE ZASTOSOWANIE DOSTĘPNE PREPARATY


 
OPIS ROŚLINY:
  Wysokość:   20 - 35 cm
  Kolor kwiatów:   żółty
  Trwałość:   bylina
  Okres kwitnienia:   IV - V
  Opis:    
  Miłek wiosenny podlega ochronie gatunkowej na terenie Polski. Ta rzadka roślina wytwarza proste, gęsto ulistnione łodygi. Liście trzykrotnie pierzastosieczne, delikatne. Pędy rośliny można podzielić na płonne oraz owocujące. Pędy płonne są zakończone skupieniem liści natomiast na szczycie pędów owocujących, wiosną pojawiają się okazałe (do 7 cm średnicy) cytrynowożółte kwiaty o błyszczących płatkach korony. Liczne drobne szarozielone owoce o twardej okrywie dojrzewają w czerwcu.
 

powrót do początku strony


 
SIEDLISKO:
  Roślina ta preferuje stanowiska z glebą zasobną w wapń, przepuszczalną.
 
ROZMIESZCZENIE:
  Roślina rzadka. Obecnie występuje na nielicznych stanowiskach w Polsce (m. in. wzdłuż Wisły pomiędzy Toruniem a Grudziądzem).
 

powrót do początku strony


 
ZASTOSOWANIE W MEDYCYNIE:
 

Surowiec leczniczy:

Surowcem zielarskim jest ziele miłka wiosennego (Herba Adonidis vernalis).

Zbiór i konserwacja:

Zbiór surowca ze stanowisk naturalnych jest na terenie Polski zabroniony. Surowiec zużywany w kraju pochodzi głównie z importu. Uprawa miłka napotyka na liczne trudności (rośliny uprawiane na plantacjach rosną na tyle wolno, iż pierwszy zbiór możliwy jest dopiero po 3 latach, rośliny uprawiane na plantacjach często zawierają mniej substancji czynnych).
Zbiór surowca przeprowadza się dwa razy. Pierwszy raz w okresie kwitnienia roślin (liście nie są wtedy w pełni rozwinięte, więc ścina się tylko część rośliny). Następny zbiór przeprowadza się w okresie pełnego rozwoju liści. Po wysuszeniu zebrany w obu terminach surowiec łączy się.
Suszenie surowca należy przeprowadzić w warunkach naturalnych lub w suszarni ogrzewanej. W przypadku suszenia prowadzonego w suszarni ogrzewanej początkowo temperatura powinna wynosić 40oC a następnie można ją podnieść do 50 - 60oC.

Skład chemiczny:

Surowiec zawiera do 0,80% glikozydów nasercowych (kardenolidowych) (adonitoksyna, cymaryna, adonitoksol), glikozydy pochodne strofantydyny, peryplogeniny, adonitoksygeniny, strofantogeniny, strofantydolu, związki flawonoidowe i inne.

Działanie i zastosowanie:

Glikozydy nasercowe zawarte w surowcu zwiększają objętość wyrzutową serca i siłę skurczu mięśnia sercowego oraz nieznacznie zwalniają tętno. Miłek wiosenny znajduje zastosowanie w leczeniu niewydolności krążenia, miażdżycy naczyń krwionośnych, nerwicy serca, niewydolności mięśnia sercowego,
Substancje zawarte w surowcu wykazują też działanie moczopędne i uspokajające.
 
INNE ZASTOSOWANIA:
 
 

powrót do początku strony


 
DOSTĘPNE PREPARATY ZIOŁOWE:
 
 

powrót do początku strony

<<< POPRZEDNI GATUNEK NASTĘPNY GATUNEK >>>

Copyright Autorzy Internetowego Atlasu Roślin Leczniczych 2000
e-mail: pmad@biology.pl