<<< POPRZEDNI GATUNEK NASTĘPNY GATUNEK >>>
Kocanki piaskowe - Helichrysum arenarium (L.) Moench - ogólny pokrój rośliny. Kocanki w środowisku naturalnym często tworzą skupienia.

Niepozorne liście oraz łodygi pokryte są gęstymi włoskami.

Kuliste kwiatostany koszyczkowe sprawiają wrażenie suchych.

Kocanki piaskowe - Helichrysum arenarium (L.) Moench - zbliżenie kwiatostanu.
GATUNEK:

KOCANKI PIASKOWE
Helichrysum arenarium (L.) Moench

RODZINA:   ASTERACEAE
RZĄD:   ASTERALES
OPIS ROŚLINY SIEDLISKA I ROZMIESZCZENIE ZASTOSOWANIE DOSTĘPNE PREPARATY


 
OPIS ROŚLINY:
  Wysokość:   10 - 30 cm
  Kolor kwiatów:   żółty, pomarańczowy
  Trwałość:   bylina
  Okres kwitnienia:   VII - VIII
  Opis:    
  Roślina ta wytwarza rozgałęzione kłącze, z którego wyrastają pędy płonne (krótsze) i kwiatowe (dłuższe), zakończone kwiatostanami. Łodyga i liście pokryte są gęstym kutnerem nadającym roślinie srebrzystozielony kolor. Liście drobne, równowąsko lancetowate w górnej części łodygi zaś odwrotnie jajowate w jej dolnej części. Na szczytach łodyg tworzą się kwiatostany w postaci baldachokształtnej wiechy. Kuliste koszyczki kwiatowe złożone są z licznych, drobnych, przeważnie rurkowatych kwiatów barwy żółtopomarańczowej. Owocem jest sucha, podługowata niełupka z puchem kielichowym.
 

powrót do początku strony


 
SIEDLISKO:
  Roślinę tą spotkać można na nieużytkach, suchych łąkach, poboczach dróg, miedzach, skarpach, brzegach lasów. Preferuje ona gleby ubogie, suche i piaszczyste.
 
ROZMIESZCZENIE:
  Roślina pospolita na całym obszarze niżowym kraju. W ostatnich latach staje się rzadsza prawdopodobnie z powodu niszczenia naturalnych środowisk jej występowania oraz masowych zbiorów.
 

powrót do początku strony


 
ZASTOSOWANIE W MEDYCYNIE:
 

Surowiec leczniczy:

Surowcem zielarskim jest kwiatostan kocanek (Inflorescentia Helichrysi) .

Zbiór i konserwacja:

Od 1983 r. kocanki piaskowe są wpisane na listę roślin podlegających częściowej ochronie gatunkowej na terenie kraju. Zbiór roślin może być prowadzony tylko do celów leczniczych i odbywać się może tylko na obszarach wyznaczonych przez konserwatorów przyrody. Ze względu na cenne właściwości lecznicze prowadzi się uprawę tych roślin.
Zbiór kwiatostanów przeprowadza się w początkowym okresie kwitnienia roślin. Zbiera się kwiatostany (bez szypułek). Zebrany surowiec poddaje się suszeniu w warunkach naturalnych. Zbyt późno zebrane kwiatostany dojrzewają w czasie suszenia i rozpadają się. W przypadku prowadzenia suszenia w suszarni nie należy przekraczać temperatury 30oC.

Skład chemiczny:

Surowiec zawiera związki flawonoidowe (ok. 4%), garbniki, substancje gorzkie, kwasy organiczne i niewielkie ilości olejku.

Działanie i zastosowanie:

Substancje zawarte w kwiatostanach kocanek wykazują działanie żółciopędne.
Kwiatostan kocanek wchodzi w skład mieszanek ziołowych stosowanych w chorobach wątroby i woreczka żółciowego (kamicy żółciowej, zapaleniu pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych itp.). Wykorzystywany jest także w leczeniu nieżytu i nerwicy żołądka.
 
INNE ZASTOSOWANIA:
 
  • Kwiaty znajdują zastosowanie jako dodatek do suchych bukietów (uwaga - roślina chroniona).
 

powrót do początku strony


 
DOSTĘPNE PREPARATY ZIOŁOWE:
 
 

powrót do początku strony

<<< POPRZEDNI GATUNEK NASTĘPNY GATUNEK >>>

Copyright Autorzy Internetowego Atlasu Roślin Leczniczych 2000
e-mail: pmad@biology.pl