English
version


BAKTERIE
ŚWIECĄCE
  Strona
główna
Środowisko
życia
  Morfologia
i fizjologia
Hodowla
i przechowywanie
  Gatunki Bibliografia
  Wykorzystanie w zajęciach dydaktycznych

Wykorzystanie bakterii świecących na zajęciach dydaktycznych.

Bakterie świecące (szczególnie gatunek Photobacterium phosphoreum) są wprost wymarzonymi drobnoustrojami do wykorzystania w czasie ćwiczeń praktycznych z mikrobiologii. Oto cechy, które predysponują te mikroorganizmy do wykorzystania w takich zajęciach:

Możliwa jest izolacja bakterii świecących z ryb morskich.
Niestety nie jestem pewien czy uda się je wyizolować z ryb zamieszkujących Bałtyk - postaram się to sprawdzić w najbliższym czasie - albo jeszcze lepiej sprawdź to Ty Drogi Czytelniku - Czekam na listy...

Bakterie świecące mogą rosnąć na wielu podłożach mikrobiologicznych oto skład kilku z nich.

Bakterie świecące najlepiej rosną w temperaturze pokojowej. Nie są więc potrzebne żadne urządzenia zapewniające właściwą temperaturę inkubacji (np. cieplarki)

Czasami już po kilku godzinach od momentu posiewu widoczne jest charakterystyczne świecenie rozwijających się bakterii. Natomiast jasno świecące, dobrze widoczne kolonie na podłożu stałym możemy obserwować już po 24 - 48 godzinach.

Emitowane przez nie światło jest jednym z najbardziej spektakularnych zjawisk, jakie młodzież może zaobserwować na zajęciach z mikrobiologii. Rozbudza to zainteresowanie przedmiotem i urozmaica zajęcia.

 

Mimo wszystko konieczne jest zachowanie ostrożności - tak jak przy pracy z każdym innym drobnoustrojem.

 

Zdolność świecenia powoduje, że na podłożu stałym możliwa jest szybka ocena czystości przeprowadzonej izolacji - nawet przez osoby początkujące.

Ćwiczenia takie mogą obejmować np.: izolację DNA bakterii świecących, tworzenie biblioteki genów, klonowanie genu lucyferazy z bakterii świecących, transformację z użyciem plazmidu zawierającego gen lucyferazy, amplifikację genu lucyferazy techniką PCR itp.



POWRÓT
DO POCZĄTKU

STRONY
STRONA GŁÓWNA | ŚRODOWISKO ŻYCIA | MORFOLOGIA I FIZJOLOGIA

GATUNKI | HODOWLA I PRZECHOWYWANIE | BIBLIOGRAFIA

WYKORZYSTANIE W ZAJĘCIACH DYDAKTYCZNYCH


Strony tworzy Piotr Madanecki
e-mail: pmad@eniac.farmacja.amg.gda.pl